niedziela, 7 września 2014

Co pomaga zajść w ciążę: metody medyczne i poza medyczne




Zważywszy, że owulacja u kobiety odbywa się tylko raz w czasie cyklu miesiączkowego i dni płodne trwają dość krótko – trzy dni przed i jeden dzień po owulacji - można by powiedzieć żartobliwie, że zajście w ciążę to trochę jak wygrana na loterii. Tradycyjne twierdzenie, że owulacja wypada mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego, nie zawsze jest prawdziwe. Wystarczy zmiana klimatu, czy infekcja i już ten termin może ulec zmianie. Przekonała się o tym niejedna matka, stosująca metodę kalendarzyka małżeńskiego by uniknąć ciąży. Odwrotnie też trudno jest określić idealny termin współżycia, aby zajść w ciążę.


Czyli  jedną z odpowiedzi na pytanie: „co pomaga zajść w ciążę”, będzie umiejętność rozpoznania dni płodnych po to, aby najszybszy plemnik partnera miał szansę trafić do jajeczka partnerki. Dawniej służyły do tego metody „chałupnicze”, czyli obserwacja śluzu czy poranne mierzenie temperatury. Teraz przyszłym rodzicom z pomocą przyszła technika – począwszy od termometru owulacyjnego, poprzez testy owulacyjne aż po Baby-Comp służący do monitorowania owulacji.
Tyle jeśli chodzi o technikę. Jednak aby móc badać dni płodne, trzeba tak zadbać o organizm swój i partnera, aby te dni płodne u kobiety wystąpiły, a plemniki partnera były na tyle żywotne, aby były w stanie „dobiec” do jajeczka.

Drugą składową odpowiedzi na pytanie: „co pomaga zajść w ciążę” będzie zatem właściwy tryb życia i sposób odżywiania partnerów. Trzeba przy tym brać poprawkę na to, że organizmu nie da się przestawić na inny. lepszy tryb działania jakimś czarodziejskim przełącznikiem, tylko jest to proces długotrwały, trwający co najmniej trzy miesiące, zanim po zmianie trybu życia pojawią się pierwsze rezultaty.

Najważniejsze to aby kobieta miała właściwą wagę ciała, bo zbyt niska hamuje owulację, a otyłość powoduje niekorzystne zmiany hormonalne.
Partner nie powinien przegrzewać jąder (unikać sauny, solarium, trzymania laptopa na kolanach, czy telefonu komórkowego w kieszeni), bo plemniki tracą żywotność.
Obydwoje powinni się zdrowo odżywiać i unikać używek oraz stresu, kobieta może też zażywać suplementy wspomagające funkcje rozrodcze organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz